PROTEZAVIMAS
Šiuolaikinis dantų protezavimas, žengiant mokslui į priekį, labai nutolo nuo mūsų močiučių laikų protezavimo, kuomet pagrindinis protezas būdavo plokštelė arba štampuoti metaliniai tiltai bei vainikėliai.
Gydytojo odontologo pasiūlymas pacientui protezuoti dantis, neretam žmogui sukelia nusivylimą savo dantimis ir net išgąstį. Protezavimo žodžio nereikėtų bijoti, nes jis apima labai daug danties atstatymo būdų, pradedant mikroprotezavimu, kai išsaugoma daugiausiai danties audinio, taip pat - tai vainikėliai, tiltai, protezai ant implantų ar išimami protezai. Naudojamos savo savybėmis nekintančios, nesidėvinčios medžiagos, atsparios lūžiams, lyginant su plombinėmis medžiagomis, kai jos vartojamos ne pagal indikacijas, pvz. plombuojant dideles ,,skyles'', rizikuojame danties sienelių, kauburų skilimais ar lūžiais, be to, didelės plombos greitai nusidėvi, ko pasekoje dantis tampa „per žemas" ir nebeatlieka savo funkcijos, nebeefektyviai sukramtomas maistas.
Paprastai kalbant, dantų protezavimas yra pažeistų dantų atstatymas ir/ar formos, spalvos, struktūros koregavimas bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija, o joje pagamintos restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei yra prarasta daug danties audinio, nulūžęs dantis, nėra danties ar kelių dantų, tuos defektus galima sėkmingai atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais.
Dantų protezavimas atliekamas tiek dėl kosmetinių, tiek dėl funkcionalumo priežasčių: suteikti estetinę išvaizdą, kramtymo komfortą, pašalinti dėl prarastų dantų atsiradusius kalbos sutrikimus.
Netekus dantų, dantų protezavimas dažnu atveju yra išgelbėjimas, kas užkirs kelią kramtymo efektyvumo sipnėjimui, sąkandžio sužemėjimui, dantų migracijai, išilgėjimui, ko pasekoje gali išsivystyti apatinio žandikaulio sąnario patologija.
Dantų protezavimo nauda:
-
Didesnis kramtymo efektyvumas.
-
Pagerėjusi estetinė išvaizda - galima drąsiai šypsotis atvira šypsena, neatrodo „sukritusios" lūpos, mažiau raukšlelių aplink jas. Dantų protezai savo spalva, skaidrumu, dydžiu, forma yra labai panašūs į natūralius dantis.
-
Geresnės fonetinės galimybės - lengviau kalbėti, aiškiai ištariant žodžius.
-
Geresnė gyvenimo kokybė, didesnė socialinė integracija, kadangi galima drąsiau ir daugiau bendrauti su žmonėmis.
-
Didesnis pasitikėjimas savimi.
-
Pagrindiniai dantų protezų tipai:
-
Fiksuoti protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai ir tiltai) - fiksuojami prie likusių dantų, suteikia gerą estetinę išvaizdą, pagerina kramtymo efektyvumą.
-
Išimami daliniai protezai - skirti pacientams, kurie neteko kelių dantų kažkuriame dantų lanke (viršutiniame ar apatiniame). Šių protezų kaina yra santykinai mažesnė, estetinė išvaizda pakankamai gera, tačiau dėl mažesnio protezų stabilumo greičiau dėvisi žandikaulio kaulas.
-
Išimami pilni protezai - skirti pacientams, kurie netekę visų dantų, esančių apatiniame ar/ir viršutiniame dantų lanke. Išimami protezai gali būti fiksuojami ant implantų.