TERAPINIS DANTŲ GYDYMAS
Terapinis gydymas – tai profilaktinis dantų gydymas, kuriuo siekiama apsaugoti juos nuo ėduonies ir esant pakitimams atstatyti pažeistus dantus. Plombavimo metu dantims suteikiama taisyklinga anatominė forma, atstatoma kramtymo ir estetinė funkcijos. Šis nechirurginis gydymo metodas padeda išsaugoti danties nervo gyvybingumą bei išvengti galimų jo pažeidimų, tolimesnių komplikacijų.
Terapinio dantų gydymo metu gali būti atliekamos šios procedūros:
-
Dantų ėduonies gydymas;
-
Kanalų gydymas (endodontija);
-
Dantų plombavimas;
-
Dantų šaknų jautrumo gydymas;
-
Nekokybiškų plombų keitimas;
-
Estetinis plombavimas;
-
Nuskilusių dantų atstatymas;
-
Danties vainiko formos estetinės korekcijos.
Terapinis gydymas – tai profilaktinių dantų apsaugos priemonių nuo ėduonies visuma arba jau ėduonies pažeistų dantų kietųjų audinių atstatymas, tradiciškai vadinamas plombavimu. Dantų ėduonis (arba dantų kariesas) atsiranda, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo). Ilgainiui emalis lūžta ir susiformuoja ertmė.
Esant dantų ėduoniui gelia ir skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų, ligonis negali normaliai sukramtyti maisto. Skaudant dantims, sutrinka ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir skrandžio sulčių gamyba, todėl sutrinka maisto virškinimas. Tokie žmonės dažniau serga skrandžio uždegimu ir opalige.tai dantų plombavimas, išvalant pažeistus kietuosius danties audinius. Dantų gydymo metu užkertamas kelias mikroorganizmams patekti į pulpos ir periapikalinius audinius. Naudojant šiuolaikines medžiagas plombavimo metu atstatomas ne tik estetinis danties vaizdas , bet ir suteikiama taisyklinga anatomijos forma bei atkuriama kramtymo funkcija.
Endodontinis gydymas padeda išsaugoti natūralius dantis ir yra taikomas danties šaknies kanalų gydymui. Endodontinio gydymo dėka įmanoma išsaugoti sugedusį arba labai infekuotą dantį. Endodontinis gydymas reikalingas tuomet, kai danties šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys (pulpa) yra uždegiminis ar infekuotas. Uždegimas ar infekcija šaknies kanale gali kilti dėl įvairių priežasčių: gilaus ėduonies, danties įtrūkimų, įskilimų ir kt. Jei kilęs uždegimas ar infekcija negydomi, tuomet pradeda dantį skaudėti ar jis gali supūliuoti. Jei kanalai negydomi, bakterijos patenka į aplinkinius audinius per šaknies viršūnę ir sukelia uždegimą. Ilgainiui apie infekuotą dantį tirpsta žandikaulio kaulas, formuojasi židinys, negydytą dantį gali teksti šalinti.
Kai jau yra atsiradusi kariozinė ertmė, vadinamoji „skylutė“, odontologas paruošia dantį plombuoti – pašalina pažeistas trapias danties struktūras. Tuomet dantis plombuojamas. Jo metu išvalyta kariozinė ertmė užpildoma plombine medžiaga. Taip atkuriama danties forma, funkcija ir estetinis vaizdas.
Dantų plombavimo tikslai:
-
Sustabdyti ėduonies plitimą;
-
Užkirsti kelią mikroorganizmams plisti į pulpą ir periapikalinius audinius;
-
Atkurti danties anatominę formą;
-
Suteikti estetinį vaizdą.
Galima išskirti įprastinį ir estetinį danties plombavimo būdus. Paprastai dantys plombuojami šviesoje kietėjančiais kompozitais (helio plombomis). Jie pasižymi geromis tarpusavyje suderintomis estetinėmis ir patvarumo savybėmis. Į jų sudėtį įeina pigmentinės medžiagos. Jos plombai suteikia skirtingus atspalvius. Todėl galima parinkti spalvą, tinkamiausią plombuojamam dančiui. Helio plombos yra pakankamai tvirtos, jų nusidėvėjimas turėtų prilygti natūraliam dantų nusidėvėjimui.
Estetinės tiesioginės restauracijos atliekamos naudojant nanokompozitus. Jie sudaryti iš nano dalelių ir jų junginių. Ši restauracija yra paplitusi dėl gerų fizinių bei estetinių savybių, gero poliravimo. Estetinio plombavimo metu kruopščiai sluoksniuojamas kompozitas, siekiant atkurti dantų formą, spalvą, dydį, skaidrumą. Atliekant estetinio plombavimo procedūrą, galima atkurti nuskilusį danties kampą, išlyginti kreivus dantis, paslėpti tarpus tarp dantų ar juos pakoreguoti.